Найміцніший у світі клей виробляється бактеріями
Американські вчені-мікробіологи виявили, що одноклітинна бактерія Caulobacter crescentus, що живе у водоймах, виробляє найбільш міцний з нині відомих клеїв на Землі.
Виявляється, що для від'єднання мікроманіпулятором однієї бактерії від скляної піпетки, потрібно застосувати силу в 1 микроньютон, що з-за мікроскопічних розмірів організму виробляє навантаження в 70 ньютонів на квадратний міліметр. Така міцність з'єднання відповідає 5 тоннам на квадратний дюйм.
Для порівняння – найміцніший з нині вироблених промисловим шляхом суперклеев витримує навантаження не більше 18-28 ньютонів на квадратний міліметр.
Caulobacter crescentus прикріплює до себе річковим камінню і нутрощів водопровідних труб за допомогою довгої нитки, на кінці якої синтезуються молекули цукрів – полісахаридів. Завдяки їм, найімовірніше, і відбувається прилипання.
Цілком очевидно, що створення аналогічного за властивостями "природного" клею принесе людству користь. За словами автора дослідження Верба Брюна (Yves Brun), біолога Індіанського унівеситету, біомаса-клей, вироблена безпечними бактеріями, що живуть у водних об'єктах і трубах, може бути використана в медицині для загоєння ран і дозволить відмовитися від накладання швів.
На новому етапі експериментів вчені хочуть порівняти властивості бактеріального клею з цианоакрилатами(моментальними клеями).
- Технологія склеювання УФ-клеямиЩо треба знати користувачу для якісного використання клеїв ультрафіолетового затвердінняПовна версія новини
- Сфера застосування силіконових матеріалівСиліконові мастила використовуються майже у всіх сферах промисловості: хімічної, автомобільної, нафтогазової, текстильної, харчової, електронної та ін.Повна версія новини